image
 

Jaunumi

EUROMELANOMA-BEZMAKSAS IESPĒJA PĀRBAUDĪT SAVAS DZIMUMZĪMES

28.04.2010

Par godu Pasaules Melanomas dienai Latvijas pilsētās notiks akcija "Euromelanoma" - tas nozīmē, ka ikvienam interesentam, kurš ievērojis uz savas ādas aizdomīgas dzimumzīmes vai audzējiem līdzīgus veidojumus, tiks piedāvāta dermatologa bezmaksas apskate un konsultācija.

MELANOMA
Ultravioleto staru ietekme (dabīgie stari - saule, mākslīgie stari – solārijs, kvarca procedūras) ir galvenais ādas vēzi veicinošais iemesls, tāpēc audzēju visbiežāk novēro saulei pakļautajās vietās - uz sejas, ausīm, kakla, galvas matainās daļas (īpaši vīriešiem matu izkrišanas dēļ), pleciem, muguras. Dzīves laikā uzkrātais saules starojums, pat īsas sauļošanās reizes, summējās.
Cilvēkiem ar gaišu ādu (I un II fototips), blondiem vai rudiem matiem, zilām, zaļām vai pelēkām acīm, cilvēkiem ar vasaras raibumiem šis risks pieaug. Lielāks risks ir arī tiem, kuri savas profesijas vai hobija dēļ pavada daudz laika saulē. Ja cilvēkam ir konstatētas ādas pirmsvēža vai ādas vēža pazīmes, ir jāsaprot, ka sauļošanās var stāvokli tikai pasliktināt. Cilvēkiem ar pavājinātu imūnsistēmu (audzēja ārstēšana, orgānu transplantācija, HIV) ādas vēža risks ir lielāks.

EUROMELANOMAS 2009 APKOPOJUMS
Pagājušogad akcijā piedalījās 394 vīrieši un 1584 sievietes, vecumā no 2 līdz 92 gadiem.
- 26 pacientiem diagnosticēja visļaundabīgāko no ādas audzējiem - melanomu. Šo pacientu vidējais vecums bija 60.2 gadi, tomēr jaunākai melanomas pacientei bija tikai 29 gadi.
- Tika atklātas 79 bazālo šūnu karcinomas un 8 plakanšūnu karcinomas.
- 35 citi klīniski nediferencēti aizdomīgi ādas jaunveidojumi.


Šogad Euromelanomas akcija norisināsies 10. maijā un tās ietvaros dermatologi veiks ādas jaunveidojumu diagnostiku bez maksas. Šādas pārbaudes būs iespējams veikt arī pie Zemgales veselības centra dermatologiem.

Lai pierakstītos bezmaksas pārbaudei, zvaniet pa tālruni 630 84004.