Optiskās koherences tomogrāfija
PADZIĻINĀTA ACS IZMEKLĒŠANA - OCT
Zemgales veselības centrā, pieejama ekskluzīva spektrālā domēna intraokulārās optiskās koherences tomogrāfijas (OCT) sistēma HEIDELBERG ENGINEERING OCT SPECTRALIS, kas ir neinvazīva attēldiagnostikas metode, kas ļauj precīzi, detalizēti un ātri izmeklēt tīkleni, redzes nervu un acs priekšējo daļu (radzene, priekšējā kameras kakts, sklēra, varavīksnene, konjunktīva).
Kā darbojas OCT Spectralis?
OCT Spectralis izmeklējumā tiek izmantoti koncentrēti gaismas viļņi un tiek iegūti dažādu acs struktūru šķērsgriezuma augsta kontrasta, izteikti detalizēti attēli, kas ļauj izvērtēt tīkleni un redzes nervu arī kataraktas pacientiem, kuriem ar laika domēna OCT tas nav iespējams.
Iegūtie attēli ir stabili reproducējami, salīdzināmi, ticami un bez artefaktiem. Heidelberg Spectralis sistēmā tiek izmantota acs izsekošanas un trokšņu samazināšanas tehnoloģija, kas ļauj iegūt augsti kvalitatīvus acs struktūras attēlus.
Sistēma piedāvā arī BluePrint funkciju, kas sniedz iespēju ārstam izmantot zilā lāzera fluorescenci, kas bez kontrastvielas ievadīšanas, ļauj izmeklēt tīklenes pigmentepitēlija un fotoreceptoru kompleksa veselību, un TruTrack Active Eye Tracking funkciju, kas vienlaicīgi izmanto divas skenēšanas sistēmas, samazinot acs iespējamos kustību efektus, nodrošinot arī precīzu asinsvadu izvietojumu.
Tehnoloģijai ir izšķiroša nozīme 3D apjoma skenēšanā, kas ir uzņēmīga pret acs kustību artifaktiem.
Kad jāveic OCT Spectralis izmeklējums?
- Tīklenes un dzīslenes patoloģijas (vecuma mākulas deģenerācija, iedzimtas tīklenes slimības u.c);
- Redzes nerva slimības (išēmiskā redzes nerva neiropātija, redzes nerva neirīti, galvas audzēju radīta redzes nerva kompresija (saspiedums) vai aizdomas par to, iedzimtas un pārmantotas redzes nerva slimības, toksiskas neiropātijas u.c.);
- Glaukomas pacientiem – agrīnai diagnostikai un monitorēšanai slimības gaitā;
- Kāds no asinsradiniekiem slimo ar glaukomu. Ļauj agrīni diagnsoticēt glaukomu un savlaicīgi uzsākt ārstēšanu;
- Multiplās sklerozes pacientiem – agrīnai diagnostikai, kā papildus līdzeklis monitorēšanai un slimības gaitas prognozēšanai;
- Alcheimera, Parkinsona slimība un citas centrālās nervu sistēmas neirodeģeneratīvas slīmības;
- Hipofīzes adenomas pacientiem;
- Epilepsijas pacientiem, kuri saņem VIGABATRIN terapiju;
- Pacientiem, kuri saņem plakvenilu, lai izvērtētu tā radīto tīklenes toksicitāti;
- Diabēta pacientiem, lai precīzāk izvērtētu tīkleni;
- Neskaidrs redzes zudums;
- Tranzitori/pārejoši redzes traucējumi;
- Bērniem un senioriem, kuriem slikti paplašinās zīlītes, sakarā ar ko ir grūtāk apskatīt acs mugurējās daļas;
- Radzenes patoloģijas vai aizdomas par radzenes patoloģiju.
Metodes ietvaros nav nepieciešams lietot zīlītes paplašinošus pilienus. Atkarībā no izmantojamās programmas izmeklējuma ilgums ir 5-15 min.
Agrīna acu slimību diagnostika dod iespēju savlaicīgi sākt ārstēšanu ar labāku rezultātu!